Autor Wątek: apteczka  (Przeczytany 58453 razy)

fran

• Gość
Odp: apteczka
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 09, 2009, 17:48:31 pm »
ja mam  jeszcze slad po ostatnim razie jak sobie wlasnie pocharatalem łape , dzieki ze ktos mial bandaze , nie wiem kto

Offline Szopen

• N.A.W.E / Strzelec OSW
  • grupa podstawowa
  • *
    • Awards
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 09, 2009, 17:55:03 pm »
ja nosze trochę inny, jeszcze większy zestaw, zawsze mam przy sobie apteczke zespołową.
kurde gdzieś mi uciekło, że to cytat z forum specopsu, zaraz poprawie
Na tym forum  nie ma żadnej złośliwości, a tylko zdrowa koleżeńska "szydera".
"Blady, a próbowałeś kiedyś zjeść w domu? Czasem fajny obiad można wyhaczyć" by Juby

Offline siwy

• grupa podstawowa
  • *
    • Awards
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 09, 2009, 18:59:19 pm »

Jeszcze powinna być (...) (jodyna) i spirytus ;) tak na wypadek.
a bron boze! ran sie nie dezynfekuje spirytusem, zadnym alko%

WODA UTLENIONA - tak, jak najbardziej.
Jodyna... o tym wspomnial Barbie, a jak juz jestesmy przy Jego osobie, to cytacik:
Cytat: barbie
nie uzywa sie wody utlenionej, bo moze rozlać siei zniszczyc apteczke, pozatym mozna zrobic krzywde.
?Que pasa? dlaczego sie nie uzywa wody utlenionej? w jaki sposob moze zrobic krzywde? Odpowiedz uzasadnij prosze.

z Jodyna masz racje, nalezy wiedziec kiedy mozna jej uzyc.
A polecasz spirytus - chyba jako wspomniany wyzej srodek znieczulajacy... ale to w formie zartu mam rozumiec?

co do apteczki ze specopsa ... mam swoje zdanie na ten temat, kilka rzeczy jest zbednych a kilku w ogole nie ma, ktore powinny byc w takiej apteczce.
Prawda jest też taka że w razie wypadku, katastrofy, posługiwalibyśmy się systemem segregacji transportowej i jedyne czynności które należy przeprowadzić to przygotować i zabezpieczyć poszkodowanego/miejsce do czasu przyjazdu Pogotowia Ratunkowego. a takze odpowiednio sie zachowac w sytuacji wzywania pogotowia i odpowiednie czynnosci wykonac - jak wyjscie do drogi i pokierowanie zespołu ratunkowego, nie wspomne juz o nalezytej kulturze i odpowiednim zachowaniu na miejscu.

Generalnie to 90% osob, sie taka specopsowa apteczka nie przyda, bo nie maja o tym zielonego pojecia, a szkoda... szkoda bo sa osoby ktore moga przeprowadzic stosowne szkolenia, ale jak narazie to tylko jedna grupa wyszla z prosba o szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy

Pozdrawiam i zapraszam na PW w razie watpliwosci
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2009, 19:01:54 pm wysłana przez siwy »
Pozdrawiam serdecznie,
Siwy

Offline barbie

• EOD ;) kurde faja
  • grupa podstawowa
  • *
  • Seks, pszenica, ROLNICZA!
    • Awards
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 09, 2009, 19:17:21 pm »
Ogólnie w apteczkach też nie ma środków przeciwbólowych itp

W jaki sposób? Nie potrafię Ci teraz konkretnie przytoczyć, ale na jakimś wykładzie ktory dotyczył BHP i Pomocy Przedmedycznej wlasnie coś takiego usłyszałem. (wykład chyba mialem na uczelni w zeszłym roku czy coś)

Mianowicie, że w apteczkach ogólno dostępnych (samochody) nie ma płynów, i takich rzeczy żeby samemu nei podawać ani nie stosować żadnych specyfików, tylko zatamować krwawienie i czekać na fachową pomoc

A spirytus, napisałem z przekąsem.
We came to wreck everything
and ruin your live
God sent us

Offline Jubens

• grupa podstawowa
  • *
    • Awards
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 09, 2009, 20:04:52 pm »
Apteczka- bardzo fajna inicjatywa, nawet pojawiają się głosy, żeby każdy jakąś miał przy sobie...
Ciekaw jestem tylko ile osób będzie potrafiło z niej skorzystać, tam niema instrukcji obsługi, a nawet gdyby była to nikt nie będzie miał czasu na czytanie...
Nawet podczas niektórych scenariuszy z medykami, miałem "przyjemność" być ratowanym przez "medyków", którzy nie potrafili nawet byle jak zawiązać bandaża...
A pare lat temu, gdy na sajgonie pewien jegomość pociął sobie kolano na szybie, nasz kolega próbując wezwać pogotowie tak podawał informacje dyspozytorce, że został wzięty za pijanego- a nie był.
Więc skoro macie taką silną potrzebę podniesienia standardów bezpieczeństwa na imprezach to imho niema co sie licytować co powinno być apteczce tylko lepiej będzie przypomnieć sobie co facet/babka gadała kiedyś na przysposobieniu obronnym, albo co lekarz mówił na kursie prawa jazdy...

Broń Boże, nie twierdze, że nikt z tu obecnych/wypowiadających się nic nie wie o pierwszej pomocy, ale może sie zdarzyć że na 100 imprezach będzie zawsze ktoś kto umie wykorzystać apteczkę i nic się nie stanie, a na sto pierwszej coś sie stanie i nie będzie nikogo kto mógłby zrobić użytek z tej jakże wypasionej apteczki. 

peace and love, Juby

Offline Polo

• LKE / 24
  • 24
  • **
  • ... uczynię Ci grób boś nikczemny...
    • Awards
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 09, 2009, 20:44:13 pm »
W dobrym tonie aby organizowana impreza posiadała conajmniej 1 wcześniej uprzedzonego gościa o umiejętnościach i kwalifikacjach medycznych. Kto był w Kraśniku jesienią na wąwozach pamięta jak na odprawie przedstawiliśmy 3 gości z apteczkami i gruntowną wiedzą. Nie tylko po kursach PP ale nawet jednego czynnego studenta jakiegoś kierunku medycznego. Fakt, wiele było głosów, że po co to i tak się nic nie stanie...a jake mają śmieszne ksywy...a ten to wygląda jak...itd itp..
ale wrazie niemca można było coś poradzić..

Jak ktoś czytał Ambrosa "kompania braci" czy " Obywatele w mundurach" to tam był fajny motyw jak chłopaki prześmiewali na unitarce i szkoleniach gości z krzyżami na ramionach i chełmach...nazywali ich "łapiduchami"...ale jak który oberwał podczas walki to już taki "rozbawiony" nie był... sanitariusze cieszyli się powszechnym uznaniem i mówiono do nich "Panie doktorze"...

WWW.24-KRAŚNIK.PL
Najlepszy dowódca pochodzi z łapanki. Albo się zamyślił czyli myśli znaczy się strateg albo za wolno uciekał znaczy się taktyk i nie rzuci

sanctim

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 09, 2009, 21:25:41 pm »
Z tego co mi wiadomo to na zachodzie taki środek jak woda utleniona już jakiś czas temu został wycofany ze względu na zatrzymywanie krzepnięcia krwi (bo nie nalewa się przecież bezpośrednio na ranę, ale czy to 100% prawda to nie wiem).

Fronczi

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 09, 2009, 22:42:43 pm »
w niktórych apteczkach jest coś na kształt instrukcji a podstawy myślę że większośc zna choćby z lekcji PO a jak nie to na necie jest mnóstwo materiałów:
http://www.ratownictwo.win.pl/
http://www.2l.pl/artykul-26162.html

Tenkitten

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 09, 2009, 23:12:07 pm »
za wiki:
Odkażanie ran przy użyciu wody utlenionej znacznie zmniejsza niebezpieczeństwo przedostania się bakterii do organizmu przez uszkodzony naskórek. Następująca podczas odkażania gwałtowna reakcja niszcząca bakterie niszczy także komórki krwi wypływającej z rany, a także część komórek ciała odsłoniętych przez uszkodzenie skóry. Skutkiem tego jest odczuwane pieczenie w odkażanej okolicy ciała oraz widoczna charakterystyczna piana wywołana wydzielaniem się gazowego tlenu.

Offline ejs

• Global Moderator
  • N.A.W.E.
    • Awards
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 10, 2009, 08:46:49 am »
woda utleniona nie została wycofana - po prostu są też inne środki. W działem milsim/patenty mamy przykładowe apteczki stworzone przez naszych forumowych, doświadczonych kolegów

http://www.asglublin.pl/index.php/topic,5484.msg37221.html#msg37221
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2009, 08:48:26 am wysłana przez ejs »

Offline Szopen

• N.A.W.E / Strzelec OSW
  • grupa podstawowa
  • *
    • Awards
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 10, 2009, 10:52:17 am »
Juby masz racje z użyciem apteczki, w większości wypadków w ASG wystarczył by bandaż i zestaw tabletek:
Biegunka,
zatwardzenie,
ból głowy,
ect.

ale zawsze warto mieć większą przy sobie.to jest tak jak z prezerwatywami ;D

lepiej mieć i nie użyc
niż potrzebować i nie mieć...
"Blady, a próbowałeś kiedyś zjeść w domu? Czasem fajny obiad można wyhaczyć" by Juby

Offline sajmoon

• Shadows
  • grupa podstawowa
  • *
    • Awards
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 10, 2009, 11:22:14 am »
Ja też nie słyszałem o tym, że wody utlenionej się nie używa. Spirytusu na pewno nie bo on denaturuje białka i "zamyka" bakterie w ranie.

Co do posiadania leków w apteczce to sprawa wygląda tak, że osoba nie będąca ratownikiem, czy lekarzem nie może podawać leków, chyba że poszkodowany posiada swoje i wie że ma je przyjąć w nagłej sytuacji. Dotyczy to wszelkich leków.

Co do przeszkolenia z pierwszej pomocy to można by było coś takiego zorganizować. Myślę, że w sród nas są osoby, które mogą coś takiego poprowadzić na potrzeby własne. Oczywiście mowie o podstawach typu resuscytacja k-o, jakieś krwotoki, złamania itp.
Never knock on Death's door: ring the bell and run away! Death really hates that...

Offline Jochen

• Global Moderator
  • N.A.W.E. SEAL
  • Awards Za szczególne zasługi w rozwój forum ASG Lublin.pl
    • Awards
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 10, 2009, 12:01:04 pm »
Ja tam zawsze przy sobie jakieś bandaże, plastry itp noszę z racji nożowego hobby  ;)

Juby, ja wiem, że jakby stało się coś masakrycznego to wielu z nas nie umiałoby pomóc ale apteczka się IMO przydaje. Zawsze lepiej łapę rozwaloną nożem czy na szkle przewiązać jakimś bandażem niż przykładać chusteczki higieniczne  ;) Takie skaleczenie też lepiej czymś przemyć niż czekać na zakażenie i bolesne zastrzyki.

A co do odkażania różnymi specyfikami teściowa, która jest lekarzem okulistą, mówiła, że najlepsza jest woda z mydłem  ;)
Zaczynam mieć wątpliwości czy to hobby czy mam po prostu pierdolca

Offline Niedopity (shydj)

• Mod
  • C.A.T.s
    • Awards
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 10, 2009, 12:29:34 pm »
do apteczki zabieranej na dłuzsze wypady warto zabrać Postinor 8)

Offline Szopen

• N.A.W.E / Strzelec OSW
  • grupa podstawowa
  • *
    • Awards
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 10, 2009, 12:31:32 pm »
zalezy shy gdzie jedziesz ;D