Autor Wątek: Gorzkie żale (daw. Użycie granatów.)  (Przeczytany 19828 razy)

Offline ejs

• Global Moderator
  • N.A.W.E.
    • Awards
Gorzkie żale (daw. Użycie granatów.)
« dnia: Październik 19, 2009, 14:30:00 pm »
No to pojawiły się jakieś wątpliwości kwetii użycia granatów. Pomijam sprawę ich budowy oraz resztę techniki, gdyż to mamy już ustalone. Zakładam, że nikt z nas nie robi, nie sprzedaje, ani nie używa granatów wychodzących poza ogólnopolskie ograniczenia.

Żeby wszystko było jasne - zrozumialem sytuację tak - Advent, ktoś wrzucił Ci do małego pomieszczenia granat który wybuchł wywołująć spora falę dźwiękową. Rozumiem, że zrobił to bez należytego ostrzeżenia. I wg mnie to jest jedyne uchybienie w jego użyciu. Uważam, że granaty właśnie po to są by razić przeciwnika i sibue bez narażania się na bezpośredni ostrzał z odległości rzędu 1-2m, więc nie rozumiem analogii do wystawiania lufy za róg bez patrzenia. To, że wybuchu towarzyszy poczucie bolu jest naturalne (szczególnie w małych i zamkniętych pomieszczeniach) i stanowi część ryzyka na które zgadzamy się uczestnicząc w imprezie na której organizatorzy dopuszczają pirotechnikę.

W przeszłości dochodziło do nadużyć na tle pirotechniki, ale wynikaly one z braków organizacyjnych w imprezach ( na przykład napierwszym kaznowie w tym roku, gdzie w skutek braku oznaczeń granatami został obrzucony resp jednej z drużyn), a nie z celowej chęci zrobienia krzywdy drugiemu człowiekowi. Wszyscy nadal pracujemy nad wprowadzeniem do naszego środowiska ( w tym i siebie ) odpowiednich odruchów dlatego mam nadzieję, że użycie granatów będzie poprzedzane odpowiednim okrzykiem.

Offline Grzehu

• Żelazna ręka
  • grupa podstawowa
  • *
    • Awards
Odp: Gorzkie żale (daw. Użycie granatów.)
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 19, 2009, 16:53:50 pm »
Przepraszam za dociekliwość, lub nie sprawdzenie innych wątków dotyczących granatów.

Chcę otrzymać jasną, konkretną i wiążącą odpowiedź, bo się gubię w mnogości domysłów, a już rozpocząłem z kolegą produkcję ręcznych ładónków wybuchowych (100 kulek/granat z rolki po papierze toaletowym)

Czy dopuszczalne jest używanie granatów wypełnoinych w części kulkami/grochem/fasolą/pestkami wiśni czy czym tam jeszcze?
[/b]
Ja wam powiem, co to jest sprawiedliwość. Sprawiedliwość to kolanem w brzuch z ziemi w zęby w nocy skrycie nożem z góry w dół na magazyn okrętu przez worki z piaskiem wobec przeważającej siły w ciemnościach bez słowa ostrzeżenia. Za gardło.  (J. Heller- Paragraf 22)

Longbow

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 19, 2009, 16:54:49 pm »
Jeżeli organizator tego nie zabroni - tak

Offline ejs

• Global Moderator
  • N.A.W.E.
    • Awards
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 19, 2009, 18:45:54 pm »
oczywiście że jest dozwolone o ile przestrzegasz odpowiedniego ładunku.

Advent Children

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 19, 2009, 19:28:26 pm »
Cytat: advent
Nie miałem nawet gdzie uciekać, mimo że okrzyk 'granat' był, ale nikt nawet nie wiedział, że tam siedze...
Nie napisałem, że nie było ostrzeżenia. Gdyby nie było, wybuchłby mi na butach, a nie te 30 cm obok które zdołałem sie przemieścić do rogu tego pokoiku.
Ejsie, ja nie mam żadnych ale do pirotechniki na strzelankach i ryzyka które się z nią wiąże, bo wszyscy jesteśmy w pełni świadomi w tej kwestii. Chodzi mi tylko, że z mojego punktu widzenia, bardzo niefajnym jest rzucenie granatu w miejsce, którego sie nie widzi, bo stałem za taką małą ścianką w tym pomieszczonku i fizycznie niemożliwym było zobaczenie mnie (i byłem przekonany, że nikt nie wie, że tam jestem, bo nie wychyliłem się podczas wymiany ognia przy klatce, udając że mnie nie ma, siedząc cicho). A moje porównanie do strzelania z karabinu wystawionego za róg miało pokazanie podobieństwa w kwestii -> strzelasz nie patrząc w co - rzucasz granat nie patrząc gdzie, a nie rozmyślania na temat tego które z nich może spowodować większe szkody.
Nie mam zamiaru tutaj dociekać kto i dlaczego, ani jeździć po nim w nieskończoność, bo tak jak już zostało napisane, wszyscy jesteśmy świadomi co się wiąże z granatami na strzelankach (patrząc również na te pozytywne strony, np. genialny klimat :) )
To tyle, myśle że nie ma co rozgrzebywać tej sprawy, peace&love, bo na szczeście nic poważnego się nie stało.

Offline marcinmkbp(Kula)

• grupa podstawowa
  • *
  • ... nie siadaj na wszystkim co stoi ...
    • Awards
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 19, 2009, 19:46:50 pm »
Chodzi mi tylko, że z mojego punktu widzenia, bardzo niefajnym jest rzucenie granatu w miejsce, którego sie nie widzi, bo stałem za taką małą ścianką w tym pomieszczonku i fizycznie niemożliwym było zobaczenie mnie (i byłem przekonany, że nikt nie wie, że tam jestem, bo nie wychyliłem się podczas wymiany ognia przy klatce, udając że mnie nie ma, siedząc cicho).

w zasadzie między innymi granaty do tego służą, aby wyeliminować przeciwnika nie narażając się przy tym na trafienie ... wrzucenie granatu do pomieszczenia nie mając pojęcia czy ktoś tam jest czy nie jest normalnym zachowaniem asekuracyjnym ... może ten "ktoś" doszedł do wniosku że wejście do pomieszczenia jest zbyt ryzykowne albo nie było szans wyczyścić je bez dostania kulki ... i właśnie na takie sytuacje rozwiązaniem jest granat ...
chciałbym też zwrócić uwagę na małe niebezpieczeństwo używania granatów z kulkami, grochem itp. mianowicie jeżeli wszyscy używają gogli to ok., natomiast przy okularach istnieje ryzyko uszkodzenia oczu ... zazwyczaj granat wybucha na ziemi z i rozsypuje "coś tam" z dołu do góry lub w małych pomieszczeniach jest dużo rykoszetów i taki ładunek granaty może łatwo wślizgnąć się pod okulary ...
Idelna dziewczyna wygląda jak anioł, kocha się jak diablica, a po seksie zamienia się w dwóch kumpli i skrzynkę piwa ...

Tenkitten

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 19, 2009, 20:01:12 pm »
Mam nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji takiej, kiedy to wkurwieni skonstruują większe granaty z petard ogłuszających i nie zaczną się nimi obrzucać.
Jeśli chodzi o mnie to już drugi raz dostałem tak, że mi piszczało w uchu cały dzień a może dłużej. Efekt fizycznego uszkodzenia słuchu w tym wypadku jest jak 1:30 - dużo.
Jednak na nic się zda forumowe ograniczanie miotania granatów. Były one i są formą walki w pomieszczeniach i nie tylko. Zapewnie nikt z nas nie wie jak naprawdę brzmi wybuch prawdziwego granatu i oby się nigdy nie dowiedział.
Zasada jest w grze prosta:
- jak masz zamiar użyć takiego narzędzia jak petarda i już go masz w dłoni z zapalniczką w drugiej to przed zapaleniem GŁOŚNO KRZYCZYSZ "GRANAT". Wierz mi lub nie ale to paraliżuje i skłania do szukania sobie miejsca dla ochrony.
- przypadki nie zgłoszenia rzutu petardą powinny być niezwłocznie zgłaszane organizatorom, ale jeśli krzykniemy to ominie nas całe zamieszanie
- ograniczmy się do jakiegoś max używania zgodnie z regulaminem i stosujmy się do nie używania samoróbek, wyrwiłapek i takich tam...

Miałem kiedyś taką sytuację podczas "walki" z chłopakami z PAT na U3. Krzyknęli, zobaczyłem ładunek, zasłoniłem uszy i przyległem do ściany. BOOOOM. Nie bolało, nie błyskało się w oczach tylko dzięki temu, że któryś tam zza winkla najpierw pomyślał a potem zrobił.

Wszystko Panowie to zabawa i wszystko w tej zabawie zależy od nas, bo to my się bawimy.
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2009, 20:03:09 pm wysłana przez Kitt »

Offline Bies

• grupa podstawowa
  • *
  • Vicious Operator
    • Dobra gra
    • Awards
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 19, 2009, 20:54:20 pm »
Może ktoś mi wyjaśni jakie to są petardy K204 i K206 na podstawie tego sklepu - http://www.speed-fajerwerki.pl/produkty.php?c=petardy ?
̿ ̿ ̿ ̿̿'̿̿\̵͇̿̿\=(•̪●)=/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿ ̿
......WWYD?......

Offline mich123

• grupa podstawowa
  • *
    • Awards
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 19, 2009, 21:56:49 pm »
bardzo niefajnym jest rzucenie granatu w miejsce, którego sie nie widzi,

a jak wyobrażasz sobie uzycie granatu w takiem miejscu jak U3? znaczy sie chcesz rzucić granat,wchodzisz do pomieszczenia, widzisz już co i jak,
wychodzisz i rzucasz?
fajnie, tylko sam sobie odpowiedz w krórym miejscu giniesz zanim rzucisz ten granat :D

Nie było mnie na tej imprezie, ale może Twoje oburzenie wynika z faktu że zginąłeś, Twój plan nie wypalił itp? ;)

Z drugiej strony osoba która rzuciła Ci granat do pomieszczenia mogła zastosować się do tego:
(O ile to pomieszczenie faktycznie było małe***)

http://www.asg.strefa.pl/phpBB/viewtopic.php?t=3925
5a. W małych pomieszczeniach osoba, wrzucająca granat może rzucić nie podpalony i powiedzieć, że znajdujące się tam osoby nie żyją. Jest to mile widziane w bardzo małych pomieszczeniach i w momencie, kiedy nie ma wątpliwości, że dana osoba, nie ma za czym się schować, przykładowo, prysznice na Dąbiu, itp

Inna kwestia odnośnie granatów:
Po tym jak usłyszałem huk fabrycznego granatu rozpryskowego, proponuje dwie drogi ;) :
1. Zabraniamy używania granatów fabrycznych w budynkach
lub
2. dopuszczamy k206 do granatów wewnątrz budynków.

fabryczny granat rozpryskowy ma takie pier.....niecie że k206 to przy nim mały pikuś

Bies:
Na opakowaniu, lub petardach ma być wyraźnie oznaczone K204 lub K0204 oraz k206 lub k0206, jesli nie ma takiego oznaczenia. To po psrtu kup gdzie indziej.

Granaty dodają rozgrywce smaczku, nie przesadzajmy z oburzaniem się, jak na razie z granatami jest mniej nieprzyjemnych sytuacji (o ile są, a nie na siłe wyciągane) niż z mocnymi replikami i strzałami z bliska. na szczęście fabryczne granaty są drogie, a produkcja dobrych samoróbek dosyć czasochłonna i nie łatwa. Więc problemy jak na razie, mam nadzieję, nie będą się nasilać.
Raczej problem jest w drugą stronę, nie każdy przyznaje się do tego że był w polu rażenia granatu:
1. Trwafienie "odłamkiem" w jakąkolwiek część ciała traktujemy jak trafienie z karabinka ASG. Jeżeli granat wybucha w odległości mniejszej niż 5 metrów, a nie dostaniemy materiałem rażącym, to i tak jesteśmy traktowaniu jak osoba trafiona.

5. Granat wybuchający w pomieszczeniu zabija wszystkich, nawet jeżeli nie dostali "materiałem rażącym" W przypadku, kiedy w pomieszczeniu nie ma osłon za którymi można się schować przed wybuchem, ścianki, zakręcający korytarz itp.
Giną osoby w pomieszczeniach mniejszych od hangary, nawet jeżeli nie dostaną "odłamkami", na upomnienie osoby, wrzucającej granat ludzie w pomieszczeniu mają obowiązek wyjść.

*** miny osób uciekających bezcenne, jednak nie każdy w ten sposób uznaje że został wyeliminowany

Offline Bies

• grupa podstawowa
  • *
  • Vicious Operator
    • Dobra gra
    • Awards
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 19, 2009, 22:09:17 pm »
Z tym rażeniem/zasięgiem granatów... był taki motyw:
jest wróg w pomieszczeniu (może 6m^2) i został rzucony granat (bez ładunku kulek) i czy to się liczy jako zabicie czy tylko ogłuszenie?
̿ ̿ ̿ ̿̿'̿̿\̵͇̿̿\=(•̪●)=/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿ ̿
......WWYD?......

Offline mich123

• grupa podstawowa
  • *
    • Awards
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 19, 2009, 22:24:32 pm »
bez kulet to tylko ogłuszenie, z dowolną interpretacją ogłuszonego :)

Granat odłamkowy ma mieć wypełnienie - groch, kulki czy co tam jeszcze, ale w miarę bezpiecznego. Zero gwoździ, szklanych kulek i takich tam ;)

zizi

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2009, 10:39:11 am »
Granat odłamkowy ma mieć wypełnienie - groch, kulki czy co tam jeszcze, ale w miarę bezpiecznego. Zero gwoździ, szklanych kulek i takich tam ;)

no i tutaj, w razie rzucenia takiego granatu krzyczymy : "odłamkowy!" , bądź w razie ogłuszającego, po prostu "granat!" .. poprawcie mnie jeśli się mylę :D .

bardzo niefajnym jest rzucenie granatu w miejsce, którego sie nie widzi,

a jak wyobrażasz sobie uzycie granatu w takiem miejscu jak U3? znaczy sie chcesz rzucić granat,wchodzisz do pomieszczenia, widzisz już co i jak,
wychodzisz i rzucasz?
fajnie, tylko sam sobie odpowiedz w krórym miejscu giniesz zanim rzucisz ten granat :D

Nie było mnie na tej imprezie, ale może Twoje oburzenie wynika z faktu że zginąłeś, Twój plan nie wypalił itp? ;)

a tutaj chodziło tylko o to że Advent został na serio ogłuszony.. ze swojej strony pragnę tylko dodać że dobrym rozwiązaniem jest zatykanie uszu i otwieranie ust.

Offline Szopen

• N.A.W.E / Strzelec OSW
  • grupa podstawowa
  • *
    • Awards
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 21, 2009, 11:28:24 am »
Advent został na serio ogłuszony..

a to miałbyc na niby ogłuszony?
bawmy sie serio, zabiło go .. chyba nie?
chyba sie bawimy w wojne a wojna to piekło.
Na tym forum  nie ma żadnej złośliwości, a tylko zdrowa koleżeńska "szydera".
"Blady, a próbowałeś kiedyś zjeść w domu? Czasem fajny obiad można wyhaczyć" by Juby

Offline Jochen

• Global Moderator
  • N.A.W.E. SEAL
  • Awards Za szczególne zasługi w rozwój forum ASG Lublin.pl
    • Awards
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 21, 2009, 11:42:18 am »
Dobra, to robimy tak:

Podchodzimy po pomieszczenie, wchodzimy, grzecznie uprzedzamy wszystkich że zaraz będziemy rzucać granat wz MICH123, odłamkowy, z petardy k203, wypełnionej grochem. Wychodzimy, krzyczymy:"Uwaga! Granat odłamkowy wypełniony grochem wz. Mich123", zaglądamy do pomieszczenia, upewniamy się czy wszyscy się przygotowali na granat, czy wyszły osoby uczulone na groch i dym z zapałek. Teraz możemy rzucać.

No kurwa, proszę...

Po to są ustalone limity na petardy żeby nikomu krzywdy nie zrobić. Nie raz wybuchł mi granat pod nogami, nad głową czy w małym pokoiku (pozdrawiam SWiT  ;) ) i jakoś żyję.

I jeszcze pytanie-ile granatów uszkodziło komuś twarz czy wybiło zęby?
Weźcie się najpierw za pierdylion FPSów w giwerach, za głupotę ludzi na strzelankach, za pacowanie 100 osób z 50 metrów a potem narzekajcie na granaty.

Zresztą temat wałkowany co sezon...
Zaczynam mieć wątpliwości czy to hobby czy mam po prostu pierdolca

Offline Szopen

• N.A.W.E / Strzelec OSW
  • grupa podstawowa
  • *
    • Awards
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 21, 2009, 12:41:59 pm »
Jack'u zapomniałeś powiedzieć że przed wejście do pomieszczenia trzeba jeszcze krzyknąc kto wrzuca granat ;)
Na tym forum  nie ma żadnej złośliwości, a tylko zdrowa koleżeńska "szydera".
"Blady, a próbowałeś kiedyś zjeść w domu? Czasem fajny obiad można wyhaczyć" by Juby